Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 10.7.2024 16:12:31

Eğitim Sen: 'Mücadeleye devam edeceğiz' - 0

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Akyol, gerçek bir meslek kanunu için mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.


Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


Eğitim Sen: 'Mücadeleye devam edeceğiz'

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Öğretmenlik Meslek Kanunu'na (ÖMK) karşı dün MEB önünden Meclis’e yürümek isteyen Eğitim Sen üyesi eğitim emekçilerine polis müdahale etmişti. Polisin gazlı müdahalesine rağmen dağılmayan eğitim emekçileri MEB önünde bekleyişini sürdürmüştü. Gece 23.00 saatlerinde Eğitim Sen üyeleri tekrar TBMM'ye doğru yürüyüşe geçmiş, Eğitim Sen üyelerine müdahale eden polis 11 kişiyi darpederek gözaltına almıştı. Egitim Sen’in Ankara'da Meclis Parkı’nda başlayan eylemi ise sürüyor.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, gerçek bir meslek kanunu için mücadeleye devam edeceklerini belirterek, "Bu kanun ne öğretmenleri ne öğrencileri ne de velileri mutlu edecektir. 'Öğretmene yönelik şiddeti engelliyoruz, öğretmene şiddet tutuklama sebebi olacak.' denilerek kanun hazırlanıyor ama öğretmenlerin iradesini yok sayan Öğretmen Meslek Kanunu'na karşı TBMM önüne yürümek isteyen Eğitim Sen yönetici ve üyeleri güvenlik güçlerinin gazlı, coplu, tekmeli saldırısına uğradı, gözaltına alındı. Eğitim emekçilerine dönük şiddeti kınıyoruz." dedi.

"Kanun teklifi öğretmenlik mesleğini değersizleştirmekte, öğretmenlerin iş güvencesini ciddi anlamda tehdit etmekte, eğitim fakültelerinden mezun olmayı ayrıntıya indirgeyip kurulacak Eğitim Akademileri üzerinden AKP kadrolarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmemekte, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırmaktadır. Eğitim emekçilerinin özlük haklarını zayıflatmakta, ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirmektedir. Eğitim emekçilerinin kazanılmış haklarını önemli oranda ortadan kaldırmakta, eğitim fakültelerinden mezun olmayı öğretmenliğe atanmada bir ayrıntı haline getirmektedir. Özel okul ve kurslarda öğretmenlik yapanların başta taban ücret düzenlemesi olmak üzere temel ekonomik ve sosyal haklarına, ücret ve çalışma koşullarına ilişkin bir düzenleme içermemektedir." diyen Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, açıklamasında şöyle dedi:

"Siyasi iktidar ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), bugüne kadar defalarca yaptığı gibi, masa başında hazırladığı yeni meslek kanunu ile eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını tek taraflı olarak düzenleme ısrarını sürdürmektedir. Geçen hafta bir günde komisyondan geçen düzenleme, dün Meclis Genel Kurulu’na gelerek görüşülmeye başlanmıştır.

Haklarımızı ve taleplerimizi içermeyen, irademizi yok sayan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) karşı demokratik tepkimizi göstermek, düzenlemeye yönelik eleştiri ve önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmak mücadeleci bir sendika olarak en doğal hakkımızdır. Ancak dün, sendikamız üye ve yöneticileri gün içinde defalarca polis şiddetine maruz kalmış aralarında MYK üyelerimiz, şube yöneticilerimiz ve üyelerimizin de olduğu 11 arkadaşımız işkence ve kötü muamele edilerek göz altına alınmıştır.

Ülkemizde yıllardır uygulanan, özellikle son yıllarda belirgin bir şekilde artan yıldırma ve korkutma amaçlı saldırıların son hedefi sendikamız yöneticileri ve üyelerimiz olmuştur. Siyasi iktidarın, kendileri gibi düşünmeyen, haksız ve adaletsiz uygulamalar karşısında demokratik itiraz hakkını kullanan, 1 milyonu aşkın öğretmeni yakından ilgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı eleştiri ve itirazlarımıza gösterilen tahammülsüzlük polis şiddeti ve gözaltılar ile sürdürülmektedir.
En doğal ve demokratik haklarımızı kullanmamızın yasa dışı bir şekilde engellenmesi ve sendika üye ve yöneticilerimizin şiddet kullanılarak gözaltına alınması kabul edilemez. Eylem alanında ve gözaltılar sırasında polis şiddeti ile yaralanan yönetici ve üyelerimize yönelik hukuk dışı müdahalede bulunulmuştur. Eğitim ve bilim emekçilerinin haklarına ve taleplerine sahip çıkmasını polis şiddeti üzerinden engellemeye çalışanlara karşı suç duyurusunda bulunacağımız bilinmelidir.

Eğitim Sen, mücadele tarihi boyunca bu tür hukuk dışı müdahale ve saldırılar karşısında geri adım atmamış, bütün engellemelere rağmen eğitim emekçilerinin hakları ve taleplerini sahiplenmeyi sürdürmüştür. Kendilerini hukukun ve kanunların üzerinde sananlar şunu çok iyi bilmelidir ki, haklı taleplerimizi her türlü baskı ve engellere rağmen savunmaya devam edecek, baskı ve tehditlere boyun eğmeyeceğiz. ÖMK’nın Meclis Genel Kurulunda görüşüldüğü süre boyunca Milli Egemenlik Parkında devam edecektir.

Buradan bizleri ısrarla duymak istemeyenlere bir kez daha sesleniyoruz; Öğretmenlik Meslek Kanunu’na öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran ve öğretmenleri değersizleştiren, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarımızı zayıflatan ve öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren bir içeriğe sahip olduğu için itiraz ediyoruz.

Türkiye’de halen resmi ve özel üniversiteler bünyesinde toplam 97 eğitim fakültesi bulunmaktadır. Eğitim fakültelerinde verilen eğitimin niteliğini arttırmak için adım atmak yerine MEB, yeni meslek kanunu düzenlemesi üzerinden kendi kadrolarını yetiştirmek için Milli Eğitim Akademisini kurmak istemektedir. MEB’in hedefi öğretmen yetiştirme sorununa çözüm üretmek değil, tamamen kendi güdümünde hareket edecek, iktidarın siyasal amaçlarının içeren ‘Türkiye 100 Yılı Maarif Modeli’ne paralel düşünen ve davranan öğretmenler yetiştirmektir. Üye ve yöneticilerimiz buna itiraz ettiği için polis şiddetine uğramış ve gözaltına alınmıştır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun mevcut haliyle yasalaşması halinde eğitim fakültelerinden mezun olarak öğretmen unvanı alacak meslektaşlarımızın Milli Eğitim Akademisi üzerinden ikinci kez eğitime alınması anlamına gelmektedir. Öğretmenlerin Akademi’de alacakları eğitimde gösterecekleri 'başarıya' göre sözleşmeli olarak atanacak olması, iş güvencemizi ciddi şekilde tehdit eden ve kabul edilemez bir durumdur.

Eğitim Sen olarak yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz: ÖMK kanun taslağı gerek hazırlanış biçimi gerekse sınırlı içeriği açısından meslek kanunu olmaktan çok uzaktır. Öğretmenlik mesleği gibi 19 milyonu aşkın öğrencinin eğitim hakkını ve bir milyonun üzerindeki öğretmenin mesleğini, çalışma koşullarını, ekonomik ve özlük haklarını böylesine sığ ve dar bir çerçevede düzenlemek doğru değildir. Meclis’te bulunan milletvekilleri eğitim ve bilim emekçilerinin çağrısına kulak vermeli, haklarımızı ve taleplerimizi içermeyen bu düzenlemeye onay vermemelidir.

MEB gerçek bir meslek kanunu hazırlamak istiyorsa ILO ve UNESCO ortak belgesi olan; ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’ metni esas alınmalıdır. Sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, demokratik, özlük haklarını iyileştirmek amaçlanmalı, mevcut hakları koruyan, eşit işe eşit ücret ilkesine dayanan, adil ve kapsayıcı bir meslek kanunu hazırlanmalıdır.

Siyasi iktidarı ve Bakanlığı son kez uyarıyoruz ve öğretmenlerin sesine kulak vermeye, gerçek bir meslek kanunu için tüm bileşenlerle birlikte çalışmaya davet ediyoruz."


Haber: CUMA
Hit: 905


 

 

 

 

  Bu GRUPTAKİ HABERLER
Göze' ye veda plaketi
Göze' ye veda plaketi
Thomas Kufen’den Çaycuma’ya övgü
Thomas Kufen’den Çaycuma’ya övgü
Dinarsu Ak-al işçilerinin sendikalaşması engelleniyor
Dinarsu Ak-al işçilerinin sendikalaşması engelleniyor
FİLYOSLU ASKER HAYATINI KAYBETTİ
FİLYOSLU ASKER HAYATINI KAYBETTİ
Veliköy, Çaycuma'ya Evet Dedi
Veliköy, Çaycuma'ya Evet Dedi
Cenaze Namazını Eşi Kıldırdı
Cenaze Namazını Eşi Kıldırdı

  
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı