..::
HABERLER::..


 

 

 

 


Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 19.3.2020 20:44:48

Hijyen ve Hijyen Eğitimi Önemli - 0

Eğitim önemli


Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


Hijyen ve Hijyen Eğitimi Önemli

Çaycuma Kent Konseyi Başkanı ve Gıda Mühendisleri odası Zonguldak Temsilcisi Tuğrul dereli yaptığı açıklama da şöyle dedi;
Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” (dünyayı saran salgın) olarak tanımlanan ve Çin’den başlayıp dünyanın çeşitli ülkelerine yayılan ve 10.03.2020 tarihi itibarıyla da ülkemizde de ilk pozitif vakaya rastlanan ve bu gün itibarıyla da 2 vatandaşımızı kaybettiğimiz resmi olarak açıklanan Koronavirüs (Covid-19) Gıda yoluyla insanlara bulaşabilir mi?
Virüsler gıdada üreyip çoğalamayan dolayısıyla da gıdaların bozulmasına sebep olmayan mikroorganizmalardır. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Amerika Gıda ve İlaç Otoritesi (FDA) ve Amerika Tarım Birimi’nin (USDA) araştırmaları ve daha önce Sars-CoV ve Mers-CoV koronavirüslerinden elde edilen tecrübeler virüslerin gıdalar ile bulaşmadığını ortaya koysa da yüzeylerde belirli süre hayatta kalmalarının mümkün olduğu ancak yüksek sıcaklığa dirençli olmadığı bilinmektedir.
Bu sebeple de gıdaların üretilmesi, hazırlanması, depolanması, satışı ve tüketilmesinde iyi hijyen uygulamalarının (GHP) takip edilmesi önemlidir
Özellikle iyi hijyen uygulamaları kurallarına uyularak üretilen gıda ürünlerinde COVID-19'un bulunması ve gıdalar yoluyla yayılması mümkün görülmezken gıda üreten işletmelerde çalışanların ve gıda tüketicilerinin şu hususlara uyması çok büyük önem taşımaktadır.

Hijyen ve Hijyen Eğitimi Önemli

-Gıda üretiminde çalışanlar üretim öncesinde, sonrasında ve süresince gerektiğinde; çiğ bitkisel ve hayvansal gıdalarla temastan sonra, yemekten önce ve sonra, tuvaletten sonra, evcil ve yabani hayvanlara temas sonrası, çöpe dokunduktan sonra, hasta ziyareti ve refakati öncesi ve sonrası, kesik veya yara tedavisinden önce ve sonra, burun temizliği, öksürme veya hapşırdıktan sonra eller mutlaka akan su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkaması ve ellerini tek kullanımlık kağıt havlu ile mutlaka kurulaması,
-Üretim, işleme ve tüketim aşamalarında ayırma ve tasnifleme işleminin doğru şekilde yapılması, alışverişte çiğ hayvansal gıdalar ile diğer gıdalar ve gıda olmayan maddelerin birbiri ile temas etmeyecek biçimde ayrı poşetlere konulması, pişmiş ve çiğ gıdaların birbiri ile temas ettirilmemesi, çiğ gıdalarla temas eden tüm malzemelerin uygun deterjan ve sıcak su ile yıkanması hususlarına uyulması çok büyük önem taşımaktadır.”
Gıdalarda sağlık riski oluşturan mikroorganizmalar genellikle 4°C ile 65°C arasında çok hızlı gelişirler. Bu nedenle de pişirilen gıdalar hemen tüketilmeyecekse hızlı bir şekilde 4°C’nin altına soğutulmalıdır. Çabuk bozulabilen gıdalar 2 saatten fazla oda sıcaklığında bekletilmemelidir.
Ayrıca; pişirilerek/ısıl işlem uygulanarak tüketilmesi gereken et, süt, yumurta gibi gıdalar çiğ olarak tüketilmemeli, gıda işletmelerinde ürünün mevzuatına uygun koşullarda ısıl işlem uygulandığı sürekli kontrol edilmeli ve kayıtları tutulmalı, evde tüketimde gıdanın merkez sıcaklığının 65°C’nin üzerine çıkması sağlanmalı, etlerin kanlı olmaması, yumurta akının sıvı görünümünden kurtulması gibi görsel izlemenin yanı sıra ev tipi mutfak termometresinin kullanılması ve etikette belirtilen pişirme önerilerine uyulması da faydalı olacaktır.
Gıdanın etiketinde yazan saklama, hazırlama, muhafaza ve tüketim koşullarına mutlaka uyulmalıdır.
Donmuş gıdalar asla ortam sıcaklığında çözdürülmemeli, çözdürme işlemi mutlaka buzdolabında veya mikrodalga fırınlarda yapılmalıdır.
HACCP kriterlerine ve iyi hijyen uygulamalarına uyarak risk ve tehlike analizi temelli gıda üreten ve bu koşullara uyan gıda işletmeleri uygulamış olduğu temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin dışında ayrıca bir dezenfeksiyon yöntemi uygulamamalı, çalışanlarının kişisel koruyucu donanımları kullanmalarını sağlamalı, özellikle gıda güvenliği ve hijyen eğitimlerini tekrarlamalı, bilinçli personellere görev vermelidir.

Gıda işletmeleri, restoranlar ve diğer hizmet sektörleri çalışanları Sağlık Bakanlığınca açıklanan önlemleri dikkate almalı, öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı, akut solum yolu hastalıkları belirtisi gösteren ve 37,8 °C ve üstünde ateşi olanlar iyileşinceye dek çalıştırmamalıdır.
Ekmek, poğaça, simit gibi ürünler ile pazar ve manav reyonlarındaki meyve ve sebzeler alınırken dokunarak seçmek yerine, göz ile seçip alınmalı, açıkta satılan ve hava ile doğrudan temas eden baharat, kuruyemiş ve bakliyatlar tercih edilememelidir.
Her zaman olduğu gibi, bu süreçte de gıda ve gıda ürünleri alırken ambalajlı, ambalajı zarar görmemiş, denetim ve kontrole tabi olan kayıtlı veya onaylı işletmelerde üretilen gıda ürünleri tercih edilmelidir. Özellikle merdiven altı diye tabir edilen kayıtdışı ve denetim mekanizmasından uzak gıda işletmeleri halk sağlığını korumak açısından ALO 174’e ihbar edilmedir.
Bu süreç boyunca, yerel yönetimler su kaynaklarının güvenliği için gerekli önlemleri almalı, halkın içme ve kullanma suyu ihtiyacını kesintisiz olarak sağlamalıdır.Haber: CUMA
Hit: 947 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı