..::
HABERLER::..


 

 

 

 


Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 17.7.2017 10:19:04

Daha fazla demokrasi - 0

Kantarcı, 15 Temmuz hain darbesinin izlerinin daha fazla demokrasi ile silinebileceğini söyledi.


Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


Daha fazla demokrasi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 15 Temmuz hain darbesinin izlerinin daha fazla demokrasi ile silinebileceğini söyledi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti olağanüstü saatler yaşadı. Büyük bir kalkışmaya maruz kaldı. Türk milleti bu hain darbe teşebbüsüne karşı açık tutum aldı. Sokaklara dökülen halkımız, demokrasiye, demokratik değerlere sahip çıktı. Kendi oyuyla iktidara gelen kişilerin ancak kendi oyuyla gideceğini, başka hiçbir yol ve yöntemi kabul etmeyeceğini tüm dünyaya ilan etti. Siyasi görüşü, sermaye yapısı ne olursa olsun tüm basın yayın organları o gece darbeye karşı açık tutum aldı, ülkenin meşru hükümetini destekledi. Bu duruma Türk Silahlı Kuvvetlerinin çok büyük bölümünün cuntacılara destek vermemesi, sokağa çıkarılan askerlerin önemli bölümünün halkına silah doğrultmaması da eklenince girişim püskürtüldü. Parlamentoda grubu olan olmayan tüm partiler TBMM’de bombalar altında toplandı. TBMMmilli iradeye sahip çıkarak ülkemizin bu badireyi, olabilecek en az hasarla atlatmasını sağladı” dedi.

SİYASİ BAĞLANTILARI AÇIĞA ÇIKARILSIN

Açıklamasında darbe girişimi sonrası gelişmeleri de değerlendiren Kantarcı, “Aradan bir yıl geçmesine karşın hain kalkışmayla ilgili pek çok bilgiye ne yazık ki ulaşılamadı. Darbeyi planladığı açıklanan Yurtta Sulh Konseyinin nasıl ve kimlerden oluştuğu, siyasi bağlantılarının kimler olduğu başta olmak üzere yaşamsal önemdeki pek çok konu aydınlatılamadı. Diğer yandan 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL ve buna dayalı olarak çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle, devletin en yetkili ağızlarınca ifade edildiği gibi “at izinin it izine karıştığı” bir ortam yaratıldı. Hiçbir yargı kararına dayanmadan sayısı yüz bini aşan insan kamudaki görevinden uzaklaştırıldı. Demokrasiye kasteden cuntacıların başarısızlığa uğratıldığı girişim sonrasında daha fazla demokrasi ve özgürlük beklenirken, ortaya bambaşka otoriter bir görüntü çıktı” dedi.

ÜLKE BİR AN ÖNCE NORMALLEŞMELİ, DEMOKRASİ VE ADALET YENİDEN TESİS EDİLMELİDİR.

Kantarcı açıklamasını, “15 Temmuz kalkışmasının yarattığı travmayı ancak daha fazla demokrasi, daha çok özgürlükle silebiliriz. Şimdi yapılması gereken devlet kurumlarının zedelenen yapısının hızla düzeltilmesi ve adaletin yeniden tesisidir. Yürütülen soruşturmalar daha etkin hale getirilerek, 15 Temmuz hain darbesi tüm yönleriyle aydınlatılmalı, başta siyasi olmak üzere tüm bağlantıları açığa çıkarılmalıdır. Halkın üzerine ateş açanlar başta olmak üzere, canice girişimin içinde olduğu tespit edilenlerin en ağır şekilde cezalandırılması, adaletin tesisi açısından önemlidir. Görevinden uzaklaştırılan kamu çalışanlarıyla ilgili hukukun evrensel ilkelerine uygun olarak yargı en hızlı şekilde devreye sokulmalı, yapılan açık yargılama sonucunda suçsuz bulunanlar derhal görevine iade edilmelidir. İncinen adalet duygusunun onarılması için bunları yapılması şarttır. Bu duygularla 15 Temmuz hain darbesine geçit vermeyen Büyük Türk Milletine bir kez daha şükranlarımı sunuyor, hayatını kaybeden tüm demokrasi şehitlerine Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek tamamladı.Haber: CUMA
Hit: 731 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı