..::
HABERLER::..


 

 

 

 


Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 18.5.2017 19:24:32

98.YIL KUTLU OLSUN - 0

Samsun’dan bağımsızlık meşalesini ateşlediği gündürBu Haberi Facebook'ta Paylaş


98.YIL KUTLU OLSUN

19 Mayıs 1919, Emperyalizme başkaldırının 98. Yılı, bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal’in, ‘Türk Milleti için esir olmaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’dan bağımsızlık meşalesini ateşlediği gündür.

Milli egemenliğin halk iradesinde olduğu, başka ülkelerin himayesine girmenin ihanet olacağı bilincini taşıyan Büyük Önder Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşları, Milli mücadelenin Türk halkı tarafından sahiplenileceğini her fırsatta belirtiyor ve gönülden inanıyorlardı. Bu inançla yoktan var ederek bugünkü Türkiye Cumhuriyetini kurdu.
Çok kısa sürede yaptığı devrimlerle ülkesini çağdaş ülkeler seviyesine çıkarttı. Geleceğin de çocuklar ve gençlerin omuzlarında yükseleceğini düşünüyordu. Bu düşünceyle, Mustafa Kemal Atatürk, gençlere ve çocuklara önem veren büyük bir lider olmuştur.

Türk Ulusunun bilinen düşmanları son 15 yıldır daha da azıtarak , 98 yıldır Samsun’da doğan güneşi karartmaya çabalıyorlar. Ulusal Kurtuluş Savaşımız sırasında çıkarılan iç isyanlar, Ankara önlerine kadar gelen işgal kuvvetleri, kurtuluştan sonra İstanbul hükümetinin Lozan’da temsil çabaları, Cumhuriyetin ilanına karşı çıkma çabaları, Şeyh Sait ve Menemen ayaklanmaları, Dersim isyanı, toprak reformunu engelleme girişimleri, Köy Enstitülerinin kapatılması, 12 Mart ve 12 Eylül faşist darbeleri, ülkemizin ekonomik varlıklarının özelleştirme adı altında talan edilmesi ve son olarak başkanlık anayasası ile rejimin değiştirilme girişimi hep aynı çabanın parçasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün zaferlerle dolu kısacık ömrüne sığdırdığı atılım ve devrimlerini özünü anlayamayanlar, son günlerde O’nun anısını ve ailesini karalamak için utanmazca saldırıya geçtiler. Türkiye Cumhuriyetinin tarafsız ve devleti temsil etmesi gereken valileri ise kurtuluşumuzun ilk adımı 19 Mayıs törenlerinin kutlamalarını yasaklama peşinde.
Bütün bu çabaları nafiledir.. Türk halkı, büyük kurtarıcısını ve devrimlerini asla unutmayacaktır.
Sevgili gençler,
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.
Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş medeniyetler seviyesine sizler taşıyacaksınız.
Bu inançla,hepimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.
A.Kıvılcım KALYONCU
ADD ÇAYCUMA ŞUBE BAŞKANIHaber: CUMA
Hit: 669 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı