..::
HABERLER::..


 

 

 

 


Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 10.1.2017 11:20:15

BASIN YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI GÜÇLERİYLE BİRLİKTE DÖRDÜNCÜ GÜÇ - 0

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu,


Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


BASIN YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI GÜÇLERİYLE BİRLİKTE DÖRDÜNCÜ GÜÇ

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.
Turpcu açıklamasında şunları ifade etti:

“BASIN YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI GÜÇLERİYLE BİRLİKTE DÖRDÜNCÜ GÜǔ

“Basın özgürlüğü, sadece gazetecileri değil, vatandaşlarımızı da kapsayan fikri haklar bütünüdür ve insanın temel haklarından biri olan haber alma özgürlüğü ile de doğrudan bağlantılıdır. Demokrasilerde, yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin karşısında, onları gözetleyen ve kamu adına denetleyen dördüncü güç olarak basının olmazsa olmaz bir konuma sahiptir.

Ancak ne yazık ki, ülkemizde basın özgürlüğünün varlığından söz edebilmek mümkün değildir. Şu bir gerçektir ki basın mensuplarının kafasında Ahmet Şık'ın zihnimize nakşettiği ‘Dokunan yanar!’ cümlesi sürekli dolaşıyor.

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminde yerel ve ulusal medyanın duruşlarını demokrasiden yana kullanmaları, parlamentonun tavrı, halkımızın duruşu darbenin önlenmesinin asli unsurları olmuştur.”

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE, AVRUPA VE DÜNYA SIRALAMASINDA SON SIRALARDAYIZ”

“Özgür basının ne kadar önemli olduğu yakın tarihte yaşadığımız büyük tehditle ortadayken, ülkemizin, dünya basın özgürlüğü sıralamasındaki yeri her yıl düşmektedir. Ülkemizde, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti kavramları hızla irtifa kaybetmekte ve Türkiye’nin dünya basın özgürlüğündeki sıralaması her geçen yıl düşmektedir. Basın özgürlüğüyle ilgili yayınlanan son raporlara baktığımızda, ülkemizin basın özgürlüğünde Avrupa’da 42 ülke içinde 42. sırada, yani listenin sonunda yer aldığını görüyoruz. 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi`ne göre Türkiye geçtiğimiz yıldaki sırasından iki sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 151. sırada yer almış, Güney Sudan, Meksika, Pakistan ve Rusya, Türkiye'nin önünde yer almıştır.”

“ÖZGÜR TARTIŞMA ORTAMINI KONTROL ALTINA ALMA YÖNÜNDE HARCANAN ÇABALAR, ÜLKEMİZİ, DÜNYADAN KOPARMAKTADIR”

“Listenin ilk sıralarında bulunan ülkelerin gelişmiş ülkeler olması tesadüf değildir. Gelişmişlik, insana saygı ve demokrasi arasında doğru orantı vardır. AKP Hükümeti kendisine muhalefet eden gazeteci ve medya kuruluşlarını cezalandırmak için devletin bütün olanaklarını kullanmakta, medya üzerindeki ağırlığını orantısız bir şekilde kullanarak ülkedeki siyasi ve sosyal kutuplaşmayı da derinleştirmektedir. Özgür tartışma ortamını kontrol altına alma yönünde harcanan çabalar, ülkemizi, dünyadan koparmaktadır. Hükümet dünya devletlerinin insana ve insan haklarına verdiği önemi, basın özgürlüğünü, demokrasisini, sosyal devletini görmezden geldiği sürece, ülkemiz ne yazık ki hak ettiği yere ulaşamayacaktır.”

“BASIN ÜZERİNDEKİ SİYASİ VE EKONOMİK HER TÜRLÜ BASKININ SON BULMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

“Bu düşüncelerle demokrasinin ayrılmaz bir parçası olan basının; güçlüden yana değil daima haklıdan ve doğrudan yana yer almasını diliyor, ülkemizin özgür bir basına sahip olması için basın üzerindeki siyasi ve ekonomik her türlü baskının son bulmasını temenni ediyorum. Yurttaşlarımızın sağlıklı haber alabilmesini sağlamak için durmadan çalışan değerli basın temsilcilerimizin ve gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, saygılar sunuyorum.”Haber: CUMA
Hit: 723 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı